Чи потрібна птахам допомога? Або як не нашкодити турботою.

Щозими, з приходом морозів, до Держекоінспекції у Хмельницькій області надходять повідомлення від стурбованих громадян з різних куточків Хмельниччини про лелек та лебедів, які потерпають від холоду. Також, фотографії птахів у снігу ширяться у соцмережах із закликами до порятунку.

Та чи насправді ситуація настільки критична?

За свідченнями орнітологів, лебеді птахи кочуючи, а не перелітні. Далеко вони не відлітають, але протягом холодного сезону переміщуються на певні відстані в пошуку місця, придатного для тимчасового перебування. Деякі самці не відлітають на зимівлю, щоб навесні першими зайняти кращі місця для гніздування, йдуть на усвідомлений ризик. Не відлітає і ослаблена, хвора частина лебедів. Орнітологи вважають, що таким чином підтримується в популяції здоровий генофонд. Що стосується лелек, то вони міцніші, ніж можна подумати і в змозі пережити кілька днів холодів, навіть сильних морозів, аби була їжа.

Як зрозуміти, що птахові потрібна допомога? Перш за все, потрібно тверезо оцінити ситуацію, чи дійсно допомога необхідна. Варто пам’ятати, що з точки зору птаха, поява людини, а тим більше відлов – це великий стрес. Під час стресу птахи намагаються полетіти геть, а отже втрачають енергію, яка їм так необхідна для зимування. Якщо реальної небезпеки (браконьєри, бродячі собаки або коли птах травмований) немає, а вас дійсно хвилює благополуччя птахів, краще за все залиште їх у спокої, непомітно спостерігайте здалеку і не чіпайте.

Отже, птахам взимку холод не страшний – страшніше їм перенести голод. Однак пам’ятайте: лебідь – це дикий птах і може сам про себе подбати. Рекомендується підгодовувати лебедя в період морозів тільки в тому випадку, якщо це сірий перволіток, що ще не змінив оперення і, бажано, рослинними кормами – цільним зерном та сезонними овочами. А от лелеки харчуються тваринною їжею. Це може бути риба, свіжа чи морожена, м’ясні відходи. Потрібно не забувати, що лелеки ковтають їжу цілком, тому шматочки повинні бути невеликими.

Пам’ятайте, допомагати необхідно не нашкодивши птахам та не нехтуючи власною безпекою.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці