ВИДАЛЕННЯ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ В НАСЕЛЕНИХ ПУНКТАХ: що необхідно знати.

Останнім часом до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області все частіше звертаються мешканці області за роз'ясненням як видалити або омолодити зелені насадження. З метою попередження порушень природоохоронного законодавства, пов’язаних із незаконним  видаленням дерев, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області повідомляє.

Як правило з жовтня по квітень, балансоутримувачі зелених насаджень міст та населених пунктів області проводять  обстеження зелених насаджень, які зростають на їх територіях для проведення догляду за ними і, у разі потреби, видалення.         

Важливе місце серед подібних заходів має і обрізка крон дерев. Якраз вона  викликає значне занепокоєння громадськості, бо на перший погляд залишивши від дерева лише стовбур, комунальні служби провокують їх подальше всихання та знищення.

Питання створення, вирощування та догляду за зеленими насадженнями законодавчо врегульовано «Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 №105, а видалення (простіше  - зрубування дерев) у населених пунктах, урегульовано «Порядком видалення дерев, кущів та газонів у населених пунктах України», затверджених Постановою КМУ від 01.08.2006 №1045. У цих двох документах можуть знайти відповіді як балансоутримувачі зелених насаджень, які виконують ці роботи, так і громадяни які зацікавлені цим питанням .

Отож, у відповідності до п. 6.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, балансоутримувачі зелених насаджень зобов’язані забезпечити їх належне утримання та догляд, одним із видів якого є обрізання крон дерев.

Розрізняють три види обрізання: формувальне, санітарне та омолоджувальне. Кожне з них у свою чергу може бути слабким, помірним чи сильним в залежності від виду дерева, його віку і стану крони.

Формувальне обрізання рекомендується здійснювати ранньою весною,  до початку вегетації (кінець лютого-квітень). При цьому метою є збереження природної або штучної форми рослин (колоноподібної, конусоподібної, кулеподібної тощо), рівномірного  розташування  гілок. 

Санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок,  а також  гілок, спрямованих всередину крони. Його потрібно проводити щороку протягом вегетаційного періоду.

Омолоджувальне обрізання виконують  в дерев,  які його добре переносять (як тотополя, верба, граб, каштан, акація, клен та ін.)  вершина яких почала всихати,  а ріст пагонів припинився. Помірне та слабке омолоджування передбачає обрізання частини крони, а сильне - зріз крони до основи скелетних гілок. Рішення про такі обрізки приймає балансоутримувач зелених насаджень.

Інспекція звертає увагу балансоутримувачів зелених насаджень, комунальних служб, що догляд за зеленими насадженнями  повинен проводитися спеціалістами спеціалізованих підприємств, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами,  аби не допустити їх пошкодження до ступеня припинення росту.

Стосовно видалення зелених насаджень, то слід зазначити, що як правило, в населених пунктах видаляють сухостійні та аварійні дерева, які несуть небезпеку людям та спорудам.

При цьому, рішення про видалення таких дерев приймає міська, селищна чи сільська рада, після розгляду акту комісійного обстеження. Згідно чинного законодавства, зелені насадження на земельних ділянках, наданих у власність, видаляються за рішенням власника без сплати відновної вартості цих насаджень (п.9 «Порядку видалення дерев, кущів та газонів у населених пунктах України»). Однак, не завжди люди дотримуються  закону.

Так, в 1 кварталі 2021 року Інспекцією складено 21 протокол про вчинення адміністративного правопорушення за знищення або пошкодження зелених насаджень. До правоохоронних органів скеровано 3 матеріали перевірки. Розраховано збитків на загальну суму 287 тис. 641 грн., сума шкоди нанесена державі невстановленими особами склала 182 тис. 175 тис. грн.

Довідково:

 Відповідно до Правил утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою серед іншого забороняється:

-   самовільно влаштовувати городи, пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони;

- вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, сміття, траву, гілки, деревину, сніг, листя тощо;

-  паркувати автотранспортні засоби на газонах;

-  спалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;

-  добувати з дерев сік, смолу, наносити механічні пошкодження;

- здійснювати ремонт,  обслуговування  та  миття   транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях.

Закликаємо і органи місцевого самоврядування, і балансоутримувачів зелених насаджень і громадян дотримуватися законодавства та не знищувати зелені насадження в населених пунктах.

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці